Kaip vilniečiai ir miesto svečiai „pūtė į uodegą“

0
93

Posakis „papūsk man į uodega“ viešosios įstaigos „Amatų gildija“ dirbtuvėse, esančiose Skapo g. 3-34, gruodžio mėnesį skambėjo dažnai.

VšĮ „Amatų gildija“ dalyvauja Vilniaus miesto savivaldybės Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programoje“ vykdydama projektą „Tradicinės keramikos sklaida“. Projekto metu buvo surengti 5 nemokami keramikos užsiėmimai, į kuriuos galėjo patekti visi norintys. Užsiėmimų metu dalyviai ne tik mokinosi lipdyti puodus, bet ir švilpukus. Lietuvos etnografinėje medžiagoje žinoma, kad beveik visos švilpynės buvo daromos gyvūnų formos, dažniausiai tų, kurie buvo kasdienio ūkio gyvenimo dalis ir turėjo savo vietą lietuvių tautosakoje. Į pirmąją grupę įėjo tokie gyvūnai kaip kiaulė, triušis ir šuo. Į antrąją grupę, apimančią pirmąją, įėjo gyvūnai, dažnai minimi lietuvių liaudies dainose, pasakose ir mitologijoje, – gaidys, antis, ožka, avinas ir arklys. Šie gyvūnai atitiko pagal lytis suskirstytą lietuvių simboliką, o švilpynės pagal jų formą buvo dovanojamos berniukams arba mergaitėms, nelygu lytis. Užsiėmimų dalyviai vienareikšmiškai patvirtino, kad sunkiausia buvo ne nulipdyti atitinkamos formos švilpyne, bet ją prašvilpinti. Kadangi, švilpinimo anga buvo daroma užpakalinėje dirbinio pusėje, vis išeidavo taip, kad tekdavo švilpti kažkam į uodegą.

Taip pat, projekto „Tradicinės keramikos sklaida“ metu parengtas metodinis elektroninis leidinys „Lietuvos tradicinė keramika. Formos, dekoras, gamyba ir išdegimas“ supažindinantis su XIX-XX a. gyvavusia Lietuvos keramika, jos formomis, paskirtimi, gamybos technologija ir t.t. Elektroninis leidinio variantas nemokamai prieinamas plačiai visuomenei Amatų gildojos internetiniame puslapyje.

Projekto „Tradicinės keramikos sklaida“ pagrindinis rėmėjas – Vilniaus miesto savivaldybė. Projekto koordinatorius – Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra. Projekto partneris – Asociacija eksperimentinės archeologijos klubas – Pajauta.

„Amatų gildija“ – viešoji įstaiga, įsikūrusi 2001 metais. Tai atvira dirbtuvė – galerija, siekianti atgaivinti ir išsaugoti senųjų amatų tradicijas, dalyvaujanti parodinėje, švietėjiškoje, socialinėje ir kultūrinėje veikloje Lietuvos ir tarptautiniuose renginiuose ir projektuose.

Taip pat skaitykite:  Muzikiniam teatrui Klaipėdoje - 200: atverstas naujas istorijos lapas

Svarbiausią vietą vykdomoje veikloje užima keramikos amato – meno populiarinimas, ryšių tarp Lietuvos meistrų palaikymas. Nuo 2006 m. įstaiga dalyvauja Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programoje, remiamoje Vilniaus miesto savivaldybės. VšĮ “Amatų gildijos“ meistrai yra eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“, Tautodailininkų sąjungos, Lietuvos dailininkų sąjungai nariai. Kai kurie iš jų yra Lietuvos tautinio paveldo produktų gamintojai.

Atviroje “Amatų gildijos” dirbtuvėje – galerijoje vykdome įvairius amatų edukacinius užsiėmimus ir demonstracijas. Tai keramikos, vilnos vėlimo, audimo, sodų rišimo, odininkystės ir kitus amatus. Organizuojame pažintines amatų pamokėles vaikų darželiams ir mokykloms. Čia taip pat galite švęsti asmenines šventes – gimtadienius, mergvakarius ir bernvakarius, darbo vakarėlius.

Atviroje dirbtuvėje – galerijoje veikia nuolatinė rekonstrukcinės keramikos ekspozicija. Kiekvieną dieną, atviros dirbtuvės “Amatų gildija” darbo metu, lankytojams suteikiama galimybė stebėti ir dalyvauti amatininkų darbo procese.

Ramunė Butrimaitė
Direktorė
VšĮ „Amatų gildija”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here