Egzotinių skonių paieškos Lietuvoje

0
187

Dar prieš kurį laiką parduotuvėje pamatę tokius egzotinius vaisius kaip ličiai, figos ar anona, tikriausiai, daugelis iš mūsų susigėdę pagalvodavome – koks jų skonis ir su kuo juos valgyti. Ryškios vaisių spalvos, neįprasta išvaizda ir skatino išbandyti, ir kėlė nepatiklumo jausmą. Žinomo keliautojo, kulinarinių knygų autoriaus Vytaro Radzevičiaus teigimu, tropinių vaisių pasirinkimas toks platus, kad jame savo favoritus gali rasti kiekvienas. Jis taip pat dalinasi jį nustebinusiais patiekalais su šiais vaisiais ir keliais siūlomais receptais.

V. Radzevičius. Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

2–3 vaisiai – kasdien

Žurnalistas, keliautojas, kulinarinių knygų autorius sako, kad vaisiai yra svarbi jo kasdienio maisto raciono dalis.

„Pripažįstu, kad jų mano virtuvėje galima rasti bet kada – tiek lietuviškų, tiek įvežtinių. Natūralu, kad dėl to jų ir valgau pakankamai gausiai, pavyzdžiui, 2–3 obuolius per dieną. Tuo atveju, jei vakare kamuoja alkis, bet nenoriu apsunkinti skrandžio, renkuosi kokias nors uogas“, – pasakoja žinomas keliautojas.

V. Radzevičius pripažįsta itin mėgstantis ir tropinius vaisius – su nemaža dalimi jų, kaip pasakoja žurnalistas, teko susipažinti keliaujant po egzotinius kraštus visame pasaulyje.

„Esu užkietėjęs prinokusių mango vaisių gerbėjus, taip pat negaliu atsispirti pitajai. Ypatingi prisiminimai užplūsta prisiminus tas dienas kelionių metu, kai būdavo itin karšta, tvanku, bet gauni atšaldytą, dailiai suraikytą ir gali ramiai valgyti kur pavėsyje“, – prisiminimais dalijasi V. Radzevičius.

Nustebino netikėta kombinacija

Žinomas kulinarinių knygų autorius teigia, kad Lietuvoje esantis didelis egzotinių vaisių pasirinkimas jį džiugina. Jie, pasak pašnekovo, yra ne tik skanūs, bet ir leidžia bent mintimis nusikelti į išsiilgtus kraštus.

„Pamenu, kad pirmąkart tropinį vaisių anoną paragavau Bogotos turguje ir jis man paliko neišdildomą įspūdį. Dabar anonų nesunku rasti nuėjus į šalia namų esančią parduotuvę, taip pat ir dumplainių, kurių dėžute su niekuo nesu linkęs dalintis“, – šypsosi jis.

Taip pat skaitykite:  Pigiau iškart: po 1 ct už prekes „Iki“ parduotuvėse sumokėję pirkėjai sausį jau sutaupė daugiau nei 335 tūkst. Eur

V. Radzevičius teigia esąs atviras įvairiems, dar neragautiems patiekalams. Nors, regis, kulinarą būtų sunku nustebinti dar neišbandyta skonių kombinacija, jis pripažįsta ragavęs patiekalą su mango vaisiumi Tailande, kuris paliko neišdildomą įspūdį.

„Kartą Tailande teko ragauti lipnių ryžių, saldinto kokoso pieno ir mango desertą. Jis išsyk nustebino savo paprastumu, nes tokį patiekalą lengvai galima pasigaminti ir namie. Tiesiog išsivirkite ryžius, kad jie būtų sulipę, atvėsinkite, patiekite šalia prinokusių mango vaisių ir apipilkite saldintu kokoso pienu. Pažadu, pirštus apsilaižysite“, – rekomenduoja jis.

Kitas jį nustebinęs atradimas – kolumbietiška egzotinių vaisių arbata.

„Įdėkite į puodelį skiltelę obuolio, vynuogių, braškių, pasifloros, ananaso, dar kas šaus į galvą ir užpilkite karštu, bet neverdančiu vandeniu. Aš dar įmerkiu cinamono lazdelę. Po kelių minučių galite gerti šią arbatą. Beprotiškai paprasta, bet neįtikėtinai skanu“, – sako V. Radzevičius.

Pamažu užkariauja lietuvių širdis

Anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo komunikacijos vadovės, egzotiniais vaisiais tinklo parduotuvėse prekiaujama virš 10 metų. Per šį laikotarpį siūlomas asortimentas prasiplėtė ir dabar pirkėjai gali rinktis iš gausaus pasirinkimo: nuo pasiflorų iki papajų ir figų.

„Nors tenka girdėtų pasakymų, kad lietuviai yra tradicinių, gerai sau žinomų skonių gerbėjai, susidomėjimas egzotiniais vaisiais rodo, kad toks įsitikinimas nėra visiška tiesa. Remiantis turimais duomenimis, egzotinių vaisių paklausa mūsų tinklo parduotuvėse pastaruosius metus tik augo“, – pripažįsta V. Budrienė.

Pasak jos, pastaruoju metu egzotinių vaisių paklausa itin išauga prieš įvairias šventes.

„Egzotinių vaisių pardavimai piką pasiekia artėjant šventiniams laikotarpiams, juk tuomet norime nustebinti artimuosius ir ieškome įdomesnių skonių. Tokiais atvejais egzotiniai vaisiai – vienas iš pirmųjų pasirinkimų. Iš jų pagamintas pyragas, tortas ar kitas konditerijos šedevras gali nustebinti net ir didžiausią skeptiką“, – sako V. Budrienė.

Taip pat skaitykite:  Viskas, ką turite žinoti apie pupeles

5 minučių kelionei į tropinę šalį

V. Radzevičius. Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

Turbūt daugeliui žmonių, prekybos centruose praėjus pro vaisių skyrių užkliūva akis už išskirtine išvaizda pasižyminčių tropinių vaisių. Šiuo metu – orams vėstant, o šiltų drabužių sluoksniui tik storėjant – argi nemaloniai skambėtų 5 minučių kelionė į kurią tropinę šalį?

V. Radzevičius skatina praplėsti savo vaisių asortimentą ir teigia, kad turbūt nėra žmogaus, kuris visame egzotinių vaisių asortimente nerastų bent vieno numylėto produkto. Keliautojas siūlo pasigaminti punšą, kurio ingredientus kiekvienas gali prisiderinti pagal savo skonį.

Jis pasakoja, kad punšo pavadinimas per anglų kalbą paplito iš sanskrito žodžio panč ir reiškia „penki“, nes gėrimas originaliai būdavo daromas iš penkių sudėtinių dalių. Anglų jūreiviai šį gėrimą parsiplukdė iš Indijos XVII amžiuje, o tada jau jis paplito Europoje.

„Užvirinkite 3–4 stiklines su cinamono lazdele ir keliais gvazdikėliais. Nukaiskite ir suberkite kelis šaukštelius „Earl Grey“ arbatos. Kai pritrauks, nukoškite ir įsidėkite cukraus pagal skonį ir atvėsinkite. O tada jau įsidėkite plonais griežinėliais pjaustytų jūsų mėgstamų egzotinių vaisių – ar tai būtų kiviai, ananasai, citrinos, apelsinai. Galite netgi ir mūsiškį agurką pridėti. Nebijokite eksperimentuoti ir raskite savo skonį. Ir palaikykite gėrimą per naktį uždengtą šaldytuve. Nuostabus gaivinantis punšas!“, – receptu dalinasi V. Radzevičius.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here