Kas nutinka praleidus būsto paskolos įmoką

0
126

Paskola būstui – vienas didžiausių finansinių įsipareigojimų, kurį savo gyvenime nusprendžia priimti žmogus. Tačiau kartais dėl užklupusių nepalankių aplinkybių ar finansinių iššūkių susiduriama su paskolos grąžinimo sunkumais. Kas nutinka praleidus būsto paskolos įmoką, pasakoja vieno iš Lietuvoje veikiančio banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.


Butų ir apartamentų nuoma Palangoje!


Bankas visada yra linkęs padėti klientui, jeigu jis dėl suprastėjusios finansinės padėties negali laikinai mokėti būsto paskolos įmokų ir nori kartu rasti išeitį iš susidariusios situacijos, tvirtina būsto kredito produkto vadovė.

„Patiriant finansinius iššūkius arba žinant apie juos iš anksto, patariama kuo greičiau apie tai informuoti banką. Jis įvertins individualią situaciją ir pasiūlys tinkamiausią sprendimą, kuris ne tik leis įgyvendinti turimus įsipareigojimus ilgalaikėje perspektyvoje, bet ir išvengti dėl įmokų praleidimo galinčių kilti pasekmių“, – pasakoja Ž. Rakauskaitė.

Banko būsto kredito produkto vadovė atkreipia dėmesį, kad dėl vėlavimo sumokėti būsto paskolos įmoką kenčia individuali kredito istorija, kuri gali neigiamai paveikti pasiskolinimo galimybę ateityje. Dėl šios priežasties savalaikis kreipimasis į banką ir bendradarbiavimas su juo padeda išlaikyti kliento mokumą, jo finansinį stabilumą ir gerą skolinimosi istoriją.

Trys klientui prieinamos išeitys

Ž. Rakauskaitės teigimu, atsižvelgiant į individualią situaciją, dėl kurios klientas negali laikinai padengti turimų finansinių įsipareigojimų, jam prieinamos trys išeitys ir jų kombinacijos.

„Jeigu pasikeičia kliento darbo užmokesčio, gaunamų išmokų ar kitų pajamų data, galima pakeisti įmokos mokėjimo dieną“, – komentuoja būsto paskolų ekspertė.

Kita išeitis, kuri gali padėti sumažinti mėnesinės įmokos dydį – sudaryto paskolos įmokų grafiko keitimas arba paskolos grąžinimo termino pratęsimas, su sąlyga, kad bendras paskolos terminas neviršys 30-ties metų. Jeigu paskolos sutartis buvo sudaryta 30-čiai metų, termino pratęsti negalima.

Taip pat skaitykite:  Dėl neskaidriai vykdytų statybos darbų skirta beveik 120 tūkst. eurų baudų

Trečias prieinamas sprendimas – atidėti būsto paskolos įmokų mokėjimo laikotarpį. Tai reiškia, kad klientas tam tikrą laiką mokėtų tik priskaičiuotas paskolos palūkanas.

„Svarbu paminėti, kad pagal LR su nekilnojamu turtu susijusį kredito įstatymą, paskolos grąžinimo įmokos gali būti atidedamos jeigu nutrūksta kliento santuoka, jis pašaukiamas atlikti nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos, pripažįstamas nedarbingu arba iš dalies darbingu Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme nustatyta tvarka. Šis sprendimas taip pat gali būti pasiūlytas klientui, jeigu miršta jo sutuoktinis, jis ar jo sutuoktinis tampa bedarbiu arba netenka ne mažiau kaip trečdalio pajamų“, – aiškina banko būsto kredito produkto vadovė.

Kaip pažymi Ž. Rakauskaitė, remiantis minėtu įstatymu, kredito įmokų (išskyrus palūkanas) mokėjimai gali būti atidėti 3 mėnesiams. Esant poreikiui, atskiru šalių susitarimu, atidėjimo laikotarpis gali būti ir ilgesnis.

Kas nutinka, jeigu įmokos praleidžiamos piktybiškai

Nors praktika rodo, kad absoliuti dauguma klientų yra geranoriški ir negalėdami laikinai padengti būsto paskolos įmokų kreipiasi į banką ieškodami išeities iš susidariusios situacijos, tačiau pasitaiko ir piktybiško nemokumo atvejų.

„Jeigu klientas yra nelinkęs bendradarbiauti, dėl suprastėjusios finansinės padėties susiduria su būsto paskolos grąžinimo sunkumais ir nesikreipia į banką ar piktybiškai nemoka įmokų ilgą laiką, tokiu atveju bankas turi teisę jam pritaikyti būsto paskolos sutartyje numatytus delspinigius. Kraštutiniu atveju, dėl tų pačių priežasčių bankas įgyja teisę imtis ir kitų veiksmų, kurie, deja, klientui gali turėti nemalonių pasekmių“, – teigia Ž. Rakauskaitė.

Paskolų ekspertė prideda, kad kiekvienas žmogus, pasirašydamas būsto paskolos sutartį turi susipažinti su joje įvardytomis piktybiško nemokumo pasekmėmis ir žinoti, kad jų išvengti padeda savalaikis kreipimasis į banką ir bendro sprendimo paieškos.

Taip pat skaitykite:  Norėsi važiuoti su paspirtuku, privalėsi pirkti draudimą

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here